Toshiba Qosmio Toshiba Satellite C55-A5245 15.6-Inch Laptop (Satin Black in Trax Horizon)
Toshiba Qosmio Toshiba Satellite C55-A5245 15.6-Inch Laptop (Satin Black in Trax Horizon)
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Max Screen Resolution | 1366x768 |
| Processor | 2.3 GHz Core i3-3110M |
| RAM | 4 GB DIMM |
| Memory Speed
| 1600 MHz |
| Hard Drive | 500 GB mechanical_hard_drive |
| Graphics Coprocessor | Mobile Intel HD graphics |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports
| 2 |
| Number of USB 3.0 Ports
| 1 |
| Average Battery Life (in hours)
| 4 hours |
| Brand Name | Toshiba |
| Series | Toshiba Satellite C55-A5245 |
| Item model number | PSCF6U-01J018 |
| Operating System | Windows 7 Home Premium (64-bit) |
| Item Weight | 5.4 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 9.53 x 14.96 x 1.39 inches |
| Color
| Satin Black in Trax Horizon |
| Processor Brand | intel core I3 |
| Processor Count | 2 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive Rotational Speed | 5400 RPM |
| Optical Drive Type | DVD SuperMulti drive supporting 11 formats |
| Audio-out Ports (#) | 1 |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Batteries: | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
Toshiba Qosmio Toshiba Satellite C55-A5245 15.6-Inch Laptop (Satin Black in Trax Horizon)
No comments:
Post a Comment